ХТО МИ?
Історія
Глобальний адвокаційний проєкт «Невидимий батальйон» почався з того, що ми досліджували та документували участь українських жінок у війні проти окупаційної армії Росії.
Соціологічне дослідження, проведене командою «Невидимого батальйону» в кінці 2015 року, виявило, що застаріле законодавство дозволяло жінкам на фронті обіймати адміністративні посади – зв’язківців, кухарок, швачок тощо. Однак майже не дозволяло посідати бойові позиції. З цієї причини жінки, які пішли доброволицями, часто опинялись поза правовим захистом, не мали доступу до відповідного соціального забезпечення та не могли бути представлені до військових нагород.
Їхня участь у війні була непоміченою та недооціненою. За даними Міноборони на 2020 рік, кількість жінок у Збройних Силах України становить 57 132 особи, з них 29 760 – військовослужбовиці.
Завдяки результатам дослідження і адвокаційної кампанії зокрема рядом наказів Міноборони розширено список бойових посад для жінок, які вони по факту обіймали в АТО. Як результат адвокаційної кампанії Невидимого Батальйону у 2018 році прийнято Закон України «Щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях». Проте це лише перша перемога на шляху до формування української армії за професійним принципом. Дотепер для жінок недоступна повноцінна служба у ДШВ, існує обмеження в офіцерських посадах, військовій освіті, як наслідок – у військовій кар’єрі.
Клуб ветеранської дипломатії Амбасадор
Командою проєкту в 2017 знято два документальні фільми про жінок на війні: «Невидимий батальйон» та «Явних проявів немає». Прем’єри стрічок відбулися на національних каналах, згодом пройшло більше сотні кінопоказів по країні. Фільми отримали нагороди кінофестивалю у Лейпцигу й DocuDays у Києві, відзнаку Української Гельсінської спілки. Документальні фільми також було презентовано у Раді Безпеки Європи, Парламенті Канади та Британії, а також у кількох десятках міст світу – від Чикаго до Шанхаю. Перегляд і обговорення фільмів з ветеранками привернули відчутну увагу до питання війни Росії проти України на міжнародному рівні. Діалог, що став можливим поза офіційною мовою політиків, щоразу обнуляючи маніпуляції російських медіа.
Жіночий ветеранський Рух.
Для підсилення, захисту та підтримки жінок-ветеранок командою було ініційовано створення Жіночого ветеранського Руху.
Навесні 2018 року почалося створення Жіночого ветеранського Руху, за цей час було проведено 9 Установчих зібрань ветеранок – 9 Злетів.
Проведено ряд освітніх тренінгів та фасилітаційних сесій для ветеранок зі всієї України, висаджено Алеї пам’яті за загиблими на війні ветеранками, більш ніж 40 дівчатам було надано сталу психологічну допомогу.
Під час створення Жіночого Ветеранського Руху діяв проєкт «Мандри ветеранок» – волонтерська ініціатива, завдяки якій більш ніж 70 ветеранок з сім’ями отримали можливість відпочити в різних європейських країнах.
ГО “Інститут гендерних програм”
Проєкт здійснюється громадською організацією “Інститут гендерних програм”.
Організацію було створено у 2016 році для реалізації правозахисних, адвокаційних проєктів як одну з ключових інституцій для розвитку та підтримки громадянських демократичних процесів.
Місією ГО “Інституту гендерних програм” є розвиток демократичних цінностей, досягнення гендерної рівності в Україні, укріплення позиції жінок у сучасному українському суспільстві, допомога в реінтеграції, соціальній адаптації жінок-ветеранок з метою їх залучення до процесів миробудування та відновлення в Україні.
Основними завданнями та напрямками діяльності є:
що гарантують жінкам рівні права та можливості в Україні, зокрема в секторі безпеки та оборони; адвокація гендерної рівності та прав жінок, дослідження та аналіз дотримання гендерної рівності жінок у суспільстві загалом та в правоохоронних органах і Збройних силах зокрема;
Просвітництво, спрямоване на формування нової громадської свідомості, неформальна освіта у сфері гендерної рівності; посилення жінок-ветеранок через надання освіти в сфері верховенства права, прав людини, адвокаціїї за реалізацію своїх прав та створення мережі взаємопідтримки.
особливо країн НАТО та пострадянських країн, які досягли успіху в інтеграції жінок у правоохоронні органи та збройні сили, та застосування найкращих практик в Україні
дослідження проблем реабілітації та реінтеграції ветеранок АТО, зокрема у психологічній, економічній та інших сферах.
Зараз команда «Інституту гендерних програм» працює над освітніми, культурними та адвокаційними проєктами, що сприяють формуванню відкритого громадянського суспільства рівних можливостей, захисту та підтримці жінок-ветеранок та військовослужбовиць, розвитку активної ветеранської спільноти.
Наші проєкти
Ми займаємось тільки тим, у що віримо. Наша команда працює виключно над проєктами, які масштабують українське громадянське суспільство, роблять нас сильними і відкритими. Ми знімаємо фільми, проводимо соціологічні дослідження та конференції, створюємо адвокаційні кампанії та відряджаємо дипломатичні місії. І водночас все це про наших ветеранів. Ми не беремо кошти в олігархів, не граємося у політичні ігри, не крадемо грантові гроші. Ми займаємось українськими ветеранами, передусім нашими посестрами. Тут ви можете почитати про наші проєкти та підтримати ті, які вам подобаються.
«Невидимий батальйон: участь жінок у військових діях в АТО»
Тривалість: 2015 – 2017
«Невидимий батальйон 2.0: повернення ветеранок до мирного життя»
Тривалість: 2018 – 2020
“Невидимий батальйон 3.0. Сексуальні домагання у військовій сфері в Україні”.
Мета кампанії «Невидимий Батальйон 3.0» – дослідити проблематику сексуальних домагань і запропонувати ефективні рішення для покращення цієї ситуації у військовій сфері
Історія
Глобальний адвокаційний проєкт «Невидимий батальйон» почався з того, що ми досліджували та документували участь українських жінок у війні проти окупаційної армії Росії.
Навчання та тренінги
Ми працюємо, аби допомагати ветеранкам у реабілітації після участі у війні, пошуку себе в мирному житті.
Фільми про жінок
Командою проєкту в 2017 знято два документальні фільми про жінок на війні: «Невидимий батальйон» та «Явних проявів немає».
Тривалість: 2018 – сьогодні
Географічне покриття: весь світ
Героїні «Невидимого батальйону» стали культурними амбасадорками України і через власні історії розповідають міжнародній спільноті про загрозу, яку несе російська агресія. Наразі амбасадорами ветеранської дипломатії вже є більше 20 ветеранів/ок, які з успіхом представляють Україну на зустрічах з політиками, парламентарями, дипломатами та журналістами різних країн світу. Вони мали зустрічі та промови в Парламенті Канади, в Конгресі, в Штаб-квартирі ООН, в Штаб-квартирі НАТО, в Посольстві України в США, в Міністерстві ветеранів Канади тощо. За цей час відбулося понад 50 заходів у 15 країнах. Клуб співпрацює з Міністерством ветеранів та Міністерством закордонних справ. Члени клубу відвідали 14 країн і понад 40 міст. Також спільно з Open World Program організовувались візити ветеранів до США. Клуб започатковано в серпні 2018 року, наразі членами клубу є 32 ветерани/ки.
Це благодійний, освітньо-реабілітаційний проєкт, який діє з початку 2018 року. Співзасновники – журнал «Мандри» і туристична компанія «Феєрія Мандрів». Проєкт дає можливість ветеранкам подорожувати Європою та Україною.
Ветеранки уже побували на курортах України, а також у Франції, Нідерландах, Грузії, Бельгії, Італії, Ісландії, Данії, Єгипту, Португалії, Латвії, Польщі.
Пріоритетна категорія у проєкті – жінки, які воюють або воювали. Також організатори просять частково сплатити певну складову мандрівки (наприклад, частину перельоту чи харчування). У подорожі відправляють також дітей та родичів загиблих героїв, якщо є поїздка, але не вдається вчасно знайти ветеранку, яка готова їхати.
Серед учасників наших турів є жінки, що мали поранення, операції, мають інвалідність. Це не є перешкодою для мандрів.
З 2018 року більше ніж 70 ветеранок відвідали понад десять країн світу.
Заснована в 2018 році Любою Шипович та Марією Берлінською.
Перші четверо ветеранів вступили до магістратури Києво-Могилянської академії влітку 2018 року на спеціальність “Публічне управління та адміністрування”.
Стипендія покриває повну вартість навчання на магістерських програмах, успішним студентам додатково виплачується академічна стипендія.
Проєкт підтримує Інститут гендерних програм, а міжнародну підтримку надають NGO «Razom for Ukraine», Kyiv-Mohyla Foundation of America.
Кошти збираються зусиллями волонтерів, включаючи діаспору.
Основна ідея проєкту: Ветерани – це сміливі, сильні люди з величезним потенціалом і потребою знайти нову місію у мирному житті. Гарна освіта суттєво розширює горизонт можливостей.
Гарна освіта – нова зброя ветерана!
Стипендія надає змогу оплачувати навчання учасникам бойових дій на магістерських програмах у найкращих університетах України: Національний університет “Києво-Могилянська академія”, Київська школа економіки, Український католицький університет, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. Також стипендія покриває деякі навчальні напрямки в школі Projector.
Проєкт названий на честь Богдана Радченка – студента КМА першого набору, який добровольцем пішов на Схід і загинув у 2016 році. Богдан у мирному житті був журналістом. Брав активну участь у Революції Гідності. Пішов на фронт добровольцем, мобілізований влітку 2015 року.
Стипендіальна програма ім. Богдана Радченка заснована і діє в НаУКМА, КШЕ, УКУ з 2018-2019 навчального року. Її стипендіатами стали вже 16 учасників АТО, які вступили на провідні магістерські програми і успішно навчаються.
Стипендіати: Роман Антюхов, Дмитро Сиченко, Андріана Сусак, Андрій Мацейко, Євгеній Редчиць, Катерина Приймак, Юлія Кіріллова, Ярослав Лепявко, Ярослав Шургот, Аліна Михайлова, Максим Назарук, Олександр Ленівий, Ілля Шполянський, Максим Вікирчак, Олесь Кромпляс, Орест Палійчук.
З жовтня 2018 року щотижня ветерани мають можливість відвідувати уроки англійської.
Курси працюють двічі на тиждень, тривалість заняття – 2 години. Створено окремі групи для початкового та середнього рівня.
Відвідування курсів для ветеранів та волонтерів є безкоштовним, існує символічний добровільний оргвнесок.
Приміщення для курсів надано також безкоштовно Міністерством оборони в Будинку офіцерів.
Об’єднання українських ветеранок для взаємодопомоги та сестринства. Злети ветеранок для спільної роботи та відпочинку 🙂
Ми працюємо, аби допомагати ветеранкам у реабілітації після участі у війні, пошуку себе в мирному житті. Наша мета – створити об’єднання жінок-ветеранок України.
Жінка в нашій армії стикається з рядом проблем – від законодавчих обмежень обіймати бойові посади до відсутності програм реабілітації та неготовності суспільства прийняти жінок-ветеранок. Наша робота актуалізує для суспільства участь жінок у встановленні миру та безпеки, покращує статус жінок-військових, стимулює законодавчі зміни, які дозволять формувати армію за професійним критерієм, а не гендерними стереотипами.
Тривалість: 2018 – цей час
Упродовж проєкту відбулося 9 злетів ветеранок, численні щомісячні навчання та фасилітаційні сесії, на яких розроблялася місія, візія, цінності, основні документи та структура.
Жіночий Ветеранський Рух – це перше всеукраїнське об’єднання жінок-ветеранок задля створення спільноти взаємопідтримки та розбудови демократичних цінностей. Наразі Рух зареєстрований як громадська організація та активно розвивається. В Русі активно беруть участь кілька сотень ветеранок з усіх регіонів України.
Якщо бажаєте долучитись до нас на волонтерських засадах або підтримати фінансово статутну діяльність організації, оберіть відповідне поле нижче
Команда
У різні періоди над проєктом працювали та працюють: