НЕВИДИМИЙ БАТАЛЬЙОН

Проєкти

Історія, нашої війни на шляху до перемоги, яка відбувається прямо зараз

Невидимий батальйон 1.0

«Невидимий батальйон: участь жінок у військових діях в АТО»

Тривалість: 2015 – 2017

Глобальний адвокаційний проєкт «Невидимий батальйон» почався із документації участі українських жінок у війні проти окупаційної армії Росії на Донбасі. У межах проєкту було проведено соціологічне дослідження, створено фотовиставку, знято перший документальний фільм про участь жінок в АТО «Невидимий батальйон». Проєкт зробив видимою участь жінок в ЗСУ та бойових діях. Завдяки результатам дослідження і адвокаційної кампанії зокрема рядом наказів Міноборони розширено список бойових посад для жінок, які вони по факту обіймали в АТО. Як результат адвокаційної кампанії Невидимого Батальйону у 2018 році прийнято Закон України «Щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях». 

Для документації участі українських жінок у військових діях, привернення уваги до проблеми їх правового статусу було знято документальний фільм «Невидимий батальйон» (2017, режисерки: Ірина Цілик, Світлана Ліщинська та Аліна Горлова). Він був презентований більш ніж в 100 містах Україні та 10 країнах світу. Традиційно показ фільму супроводжується обговоренням з представниками команди та ветеранками. Він став частиною адвокаційної кампанії та інструментом міжнародної ветеранської дипломатії.

В межах проєкту було зібрано матеріал ще для одного документального повнометражного фільму про повернення ветеранки з війни до мирного життя – «Явних проявів немає».

В межах адвокаційного проєкту також  було проведено ряд тренінгів для прес-офіцерів сектору безпеки і оборони, проведено дослідження медійного висвітлення участі жінок у бойових діях та розроблено рекомендації для медіаспільноти. 

Про фільм

«Невидимий батальйон»

       «Невидимий батальйон» – це шість історій жінок-військовослужбовиць, розказаних трьома українськими режисерками: Іриною Цілик, Світланою Ліщинською та Аліною Горловою.
       Героїні фільму різні за своїм життєвим досвідом, віком, військовими та цивільними професіями, проте їх всіх об’єднала ця війна, і їх історії створюють панорамну картину становища жінки у Збройних Силах. Марія Берлінська, продюсерка фільму, розповідає про мету проекту: «По-перше, задокументувати історію, що відбувається прямо зараз, показати, як воюють наші жінки. По-друге, зруйнувати  стіну стереотипів у суспільстві. Тут не може бути ні статі, ні кольору очей, тільки гарна освіта, тільки професіоналізм. І ще кіно – дуже хороший інструмент, що дозволяє доступно пояснити ці речі суспільству. І нарешті третя мета – виходить з того, що ми програємо інформаційну війну у світі. Через документальні кадри ми хочемо показати, що у нас не громадянський конфлікт, а російська окупація, вже четвертий рік. У нашому фільмі світ буде бачити, що гинуть і калічаться наші жінки, що вони воюють і перемагають російську армію. Бо нам не потрібна глибока стурбованість, нам потрібна реальна, людяна, підтримка.»

Трейлер фільму

Відтворити відео
Невидимий батальйон 2.0

«Невидимий батальйон 2.0: повернення ветеранок до мирного життя»

Тривалість: 2018 – 2020

Проєкт, що був зосереджений на виявленні потреб та проблем в реабілітації, адаптації та реінтеграції жінок-ветеранок. Було проведено соціологічне дослідження «Невидимий батальйон 2.0: повернення ветеранок до мирного життя», створено документальний фільм «Явних проявів немає», ініційовано створення Жіночого ветеранського руху.

Фільм «Явних проявів немає» (режисерка Аліна Горлова, 2018) – повнометражний документальний фільм про історію повернення до нормального життя Оксани Якубової, який висвітлює проблеми жінок-ветеранок, роботу з психологами, актуалізує тему боротьби з ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) і панічними атаками у ветеранів/ок після повернення із зони бойових дій. Фільм отримав ряд нагород на найпрестижніших кінофестивалях, зокрема 4 нагороди на Міжнародному фестивалі Docudays, Приз журі телеканалу «MDR-Mitteldeutscher Rundfunk» за Видатну східноєвропейську стрічку на Міжнародному фестивалі документального кіно «DOK Leipzig», Лейпциг, Німеччина та інші. Стрічка стала частиною інформаційної кампанії. 

В рамках цього проєкту створено організацію  Жіночий Ветеранський Рух

Трейлер фільму

Відтворити відео
Про фільм

«Явних проявів немає»

     «Явних проявів немає» – це фраза, яку військові часто чують в наших районних та обласних лікарнях, куди приходять з психічними травмами, потребуючи допомоги. Але поки на тілі немає фізичних поранень, не лише лікарі, але й суспільство загалом не помічає таких проблем.

     Фільм – документальна історія жінки, яка повертається з війни на Сході України. Розмовляючи з психологами, борючись із ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) і панічними атаками, вона намагається повернутися до нормального життя. Стрічка показує шлях від початку реабілітації до повернення на роботу, таким чином піднімаючи тему посттравматичного синдрому вцілому. Це продовження історії Оксани Якубової – ветеранки АТО, заступниці командира батальйону по роботі з особовим складом 54-ї окремої механізованої бригади, героїні документального фільму «Невидимий батальйон» (котрий є частиною правозахисного проекту українських жінок-військових проти російської агресії).

Невидимий батальйон 3.0

«Невидимий батальйон 3.0: сексуальні домагання у військовій сфері в Україні»

Тривалість: серпень 2020 – серпень 2021

       У серпні 2020 року за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні почалася робота над всеукраїнською адвокаційною кампанією «Невидимий Батальйон 3.0» про попередження сексуальних домагань у військовій сфері в Україні.  Ця кампанія є логічним продовженням двох попередніх, в межах яких були проведені соціологічні дослідження «Невидимий батальйон: участь жінок у військових діях в АТО» (2015) та «Невидимий батальйон 2.0: повернення ветеранок до мирного життя» (2018-2019).

       Мета кампанії «Невидимий Батальйон 3.0» – дослідити проблематику сексуальних домагань і запропонувати ефективні рішення для покращення цієї ситуації у військовій сфері, спираючись на західні зразки й досвід країн НАТО, допомогти українському війську запровадити світові стандарти безпеки і протидії сексуальним домаганням. Таким чином прагнемо  зробити  військову службу в Україні професійнішою, престижнішою та безпечнішою і для чоловіків, і для жінок. Ця кампанія актуальна в межах  виконання міжнародних зобов’язань України, зокрема, реалізації порядку денного програми ООН «Жінки, мир, безпека».

Під час виконання проєкту було реалізовано:

Проведено соціологічне дослідження серед військових, ветеранів/ок і курсантів/ок.

Проведено аналіз чинного законодавства та розроблена низка  рекомендацій для законодавчих змін і механізму протидії сексуальним домаганням.

Розроблено інформаційні матеріали  щодо запобігання та протидії сексуальним домаганням у військовій сфері в Україні.       

Створено онлайн-курс «Гендерна рівність та протидія сексуальним домаганням у військовій сфері» на найбільшій платформі онлайн-освіти в Україні «Prometheus». Загальна тривалість курсу – 60 хвилин лекцій та додаткові завдання. Розрахований на всіх, зацікавлених у темі забезпечення гендерної рівності у військовій сфері. Рівень складності – базовий. Команда, що розробляла матеріали курсу: Ганна Гриценко, Анна Квіт та Тамара Марценюк. Спікери і спікерки курсу:

  • Яніна Соколова, журналістка, телеведуча
  • Юрій Бутусов, головний редактор Цензор.Нет
  • Олена Білозерська, офіцер запасу, ветеранка АТО
  • Андріана Арехта, ветеранка, очільниця ГО «Жіночий ветеранський рух»
  • Олександр Терещенко, ветеран російсько-української війни
  • Євген Дикий, ветеран батальйону «Айдар», науковець, директор Національного антарктичного наукового центру
  • Ігор Безкаравайний, ветеран, заступник Міністра у справах ветеранів
  • Геннадій Друзенко, правник, публіцист, волонтер, співзасновник та керівник Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова
  • Олена Герасим’юк, ветеранка, письменниця, авторка проекту «Розстрільний Календар»
  • Аліна Михайлова, волонтерка, активістка, доброволиця ДУК ПС, депутатка Київської міської ради
  • Юлія Микитенко, офіцер ЗСУ
  • Марія Берлінська, ветеранка, засновниця проєкту «Невидимий батальйон»

Наразі представники команди залучені до роботи в робочій групі щодо врегулювання питання реагування, запобігання та протидії проявам дискримінації та сексуальних домагань на робочому місці серед військовослужбовців.

       Збройні Сили України – це безпека кожного українського громадянина. Ми розуміємо, наскільки важливо мати сильну армію, особливо під час війни. Багато наших побратимів і посестер пішли в армію добровольцями, щоби захистити суверенітет України. Вони не повинні воювати на два фронти – з агресором зовні та насильством усередині. Наші зусилля спрямовані на посилення системи захисту прав людини у військовій сфері та утвердження ідей гендерної рівності. Передусім, ми прагнемо донести та вкорінити в суспільстві ідею того, що сильна та професійна армія існує лише за умови поваги до особистих кордонів та людської гідності. Ми поважаємо свою армію, тому для кожного з нас надважливо, щоб вона була професійною та безпечною для всіх, незалежно від статі, віку чи рангу! 

Якщо бажаєте долучитись до нас на волонтерських засадах або підтримати фінансово статутну діяльність організації, оберіть відповідне поле нижче

Контакти