НЕВИДИМИЙ БАТАЛЬЙОН

Проєкти

Історія, нашої війни на шляху до перемоги, яка відбувається прямо зараз

Невидимий батальйон 1.0

«Невидимий батальйон: участь жінок у військових діях в АТО»

Тривалість: 2015 – 2017

Глобальний адвокаційний проєкт «Невидимий батальйон» почався із документації участі українських жінок у війні проти окупаційної армії Росії на Донбасі. У межах проєкту було проведено соціологічне дослідження, створено фотовиставку, знято перший документальний фільм про участь жінок в АТО «Невидимий батальйон». Проєкт зробив видимою участь жінок у бойових діях. Завдяки результатам дослідження й адвокаційної кампанії зокрема, низкою наказів Міноборони розширено список бойових посад для жінок, які вони фактично обіймали в АТО. Як результат адвокаційної кампанії Невидимого Батальйону у 2018 році, прийнято Закон України «Щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях». 

Для документації участі українських жінок у військових діях, привернення уваги до проблеми їх правового статусу було знято документальний фільм «Невидимий батальйон» (2017, режисерки: Ірина Цілик, Світлана Ліщинська та Аліна Горлова). Він був презентований більш ніж у 100 містах Україні та 10 країнах світу. Покази фільму включають обговорення з представниками команди та ветеранками. Він став частиною адвокаційної кампанії та інструментом міжнародної ветеранської дипломатії.

У межах проєкту було зібрано матеріал ще для одного документального повнометражного фільму про повернення ветеранки до мирного життя – «Явних проявів немає».

У межах адвокаційного проєкту також було проведено ряд тренінгів для пресофіцерів сектору безпеки та оборони, проведено дослідження медійного висвітлення участі жінок у бойових діях та розроблено рекомендації для медіаспільноти.

Про фільм

«Невидимий батальйон»

      «Невидимий батальйон» – це шість історій жінок-військовослужбовиць, розказаних трьома українськими режисерками: Іриною Цілик, Світланою Ліщинською та Аліною Горловою.

Героїні фільму різні за своїм життєвим досвідом, віком, військовими та цивільними професіями. Проте їх всіх об’єднала ця війна, і їх історії створюють панорамну картину становища жінки у Збройних Силах. Марія Берлінська, продюсерка фільму, у 2017 році розповідала про мету проєкту: «По-перше, задокументувати історію, що відбувається прямо зараз, показати, як воюють наші жінки. По-друге, зруйнувати стіну стереотипів у суспільстві. Тут не може бути ні статі, ні кольору очей, тільки гарна освіта, тільки професіоналізм. І ще кіно – дуже хороший інструмент, що дозволяє доступно пояснити ці речі суспільству. І нарешті третя мета виходить з того, що ми програємо інформаційну війну у світі. Через документальні кадри ми хочемо показати, що у нас не громадянський конфлікт, а російська окупація, вже четвертий рік. У нашому фільмі світ буде бачити, що гинуть і калічаться наші жінки, що вони воюють і перемагають російську армію. Бо нам не потрібна глибока стурбованість, нам потрібна реальна, людяна підтримка».

 

Трейлер фільму

Відтворити відео
Невидимий батальйон 2.0

«Невидимий батальйон 2.0: повернення ветеранок до мирного життя»

Тривалість: 2018 – 2020

Проєкт, що був зосереджений на виявленні потреб та проблем у реабілітації, адаптації та реінтеграції ветеранок. Було проведено соціологічне дослідження «Невидимий батальйон 2.0: повернення ветеранок до мирного життя», створено документальний фільм «Явних проявів немає», ініційовано створення Жіночого ветеранського руху. 

Фільм «Явних проявів немає» (режисерка Аліна Горлова, 2018) – повнометражний документальний фільм про історію повернення до нормального життя Оксани Якубової, який висвітлює проблеми жінок-ветеранок, роботу з психологами, актуалізує тему боротьби з ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) і панічними атаками у ветеранів/ок після повернення із зони бойових дій. Фільм отримав ряд нагород на найпрестижніших кінофестивалях, зокрема 4 нагороди на Міжнародному фестивалі Docudays, Приз журі телеканалу «MDR-Mitteldeutscher Rundfunk» за Видатну східноєвропейську стрічку на Міжнародному фестивалі документального кіно «DOK Leipzig», Лейпциг, Німеччина та інші. Стрічка стала частиною інформаційної кампанії. 

В рамках цього проєкту створено організацію  Жіночий Ветеранський Рух

Трейлер фільму

Відтворити відео
Про фільм

«Явних проявів немає»

     «Явних проявів немає» – це фраза, яку військові часто чують в наших районних та обласних лікарнях, куди приходять з психічними травмами, потребуючи допомоги. Але поки на тілі немає фізичних поранень, не лише лікарі, але й суспільство загалом не помічає таких проблем.

     Фільм – документальна історія жінки, яка повертається з війни на Сході України. Розмовляючи з психологами, борючись із ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) і панічними атаками, вона намагається повернутися до нормального життя. Стрічка показує шлях від початку реабілітації до повернення на роботу, таким чином піднімаючи тему посттравматичного синдрому вцілому. Це продовження історії Оксани Якубової – ветеранки АТО, заступниці командира батальйону по роботі з особовим складом 54-ї окремої механізованої бригади, героїні документального фільму «Невидимий батальйон» (котрий є частиною правозахисного проекту українських жінок-військових проти російської агресії).

Невидимий батальйон 3.0

«Невидимий батальйон 3.0: сексуальні домагання у військовій сфері в Україні»

Тривалість: серпень 2020 – серпень 2021

       У серпні 2020 року за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні почалася робота над всеукраїнською адвокаційною кампанією «Невидимий Батальйон 3.0» про попередження сексуальних домагань у військовій сфері в Україні.  Ця кампанія є логічним продовженням двох попередніх, в межах яких були проведені соціологічні дослідження «Невидимий батальйон: участь жінок у військових діях в АТО» (2015) та «Невидимий батальйон 2.0: повернення ветеранок до мирного життя» (2018-2019).

       Мета кампанії «Невидимий Батальйон 3.0» – дослідити проблематику сексуальних домагань і запропонувати ефективні рішення для покращення цієї ситуації у військовій сфері, спираючись на західні зразки й досвід країн НАТО, допомогти українському війську запровадити світові стандарти безпеки і протидії сексуальним домаганням. Таким чином прагнемо  зробити  військову службу в Україні професійнішою, престижнішою та безпечнішою і для чоловіків, і для жінок. Ця кампанія актуальна в межах  виконання міжнародних зобов’язань України, зокрема, реалізації порядку денного програми ООН «Жінки, мир, безпека».

Під час виконання проєкту було реалізовано:

Проведено соціологічне дослідження серед військових, ветеранів/ок і курсантів/ок.

Проведено аналіз чинного законодавства та розроблена низка  рекомендацій для законодавчих змін і механізму протидії сексуальним домаганням.

Розроблено інформаційні матеріали  щодо запобігання та протидії сексуальним домаганням у військовій сфері в Україні.       

Створено онлайн-курс «Гендерна рівність та протидія сексуальним домаганням у військовій сфері» на найбільшій платформі онлайн-освіти в Україні «Prometheus». Загальна тривалість курсу – 60 хвилин лекцій та додаткові завдання. Розрахований на всіх, зацікавлених у темі забезпечення гендерної рівності у військовій сфері. Рівень складності – базовий. Команда, що розробляла матеріали курсу: Ганна Гриценко, Анна Квіт та Тамара Марценюк. Спікери і спікерки курсу:

  • Яніна Соколова, журналістка, телеведуча
  • Юрій Бутусов, головний редактор Цензор.Нет
  • Олена Білозерська, офіцер запасу, ветеранка АТО
  • Андріана Арехта, ветеранка, очільниця ГО «Жіночий ветеранський рух»
  • Олександр Терещенко, ветеран російсько-української війни
  • Євген Дикий, ветеран батальйону «Айдар», науковець, директор Національного антарктичного наукового центру
  • Ігор Безкаравайний, ветеран, заступник Міністра у справах ветеранів
  • Геннадій Друзенко, правник, публіцист, волонтер, співзасновник та керівник Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова
  • Олена Герасим’юк, ветеранка, письменниця, авторка проекту «Розстрільний Календар»
  • Аліна Михайлова, волонтерка, активістка, доброволиця ДУК ПС, депутатка Київської міської ради
  • Юлія Микитенко, офіцер ЗСУ
  • Марія Берлінська, ветеранка, засновниця проєкту «Невидимий батальйон»

Наразі представники команди залучені до роботи в робочій групі щодо врегулювання питання реагування, запобігання та протидії проявам дискримінації та сексуальних домагань на робочому місці серед військовослужбовців.

       Збройні Сили України – це безпека кожного українського громадянина. Ми розуміємо, наскільки важливо мати сильну армію, особливо під час війни. Багато наших побратимів і посестер пішли в армію добровольцями, щоби захистити суверенітет України. Вони не повинні воювати на два фронти – з агресором зовні та насильством усередині. Наші зусилля спрямовані на посилення системи захисту прав людини у військовій сфері та утвердження ідей гендерної рівності. Передусім, ми прагнемо донести та вкорінити в суспільстві ідею того, що сильна та професійна армія існує лише за умови поваги до особистих кордонів та людської гідності. Ми поважаємо свою армію, тому для кожного з нас надважливо, щоб вона була професійною та безпечною для всіх, незалежно від статі, віку чи рангу! 

Невидимий батальйон 4.0

«Невидимий батальйон 4.0: доступ жінок до військової освіти в Україні»

Тривалість: 2021 – 2022

Дослідження було виконано у межах проєкту НАКО «Просування гендерної рівності в ЗСУ». 

Мета дослідження — вивчити позитивний досвід та виклики доступу жінок до вищих військових навчальних закладів і військових ліцеїв в Україні. 

Задля виконання мети було поставлено такі завдання: 

  • виокремити ідеї забезпечення рівних прав і можливостей як доцільні для розширення доступу жінок до системи військової освіти в Україні; 
  • дослідити юридичні аспекти доступу жінок до військової освіти в Україні; 
  • з’ясувати громадську думку про доступ жінок до військової освіти; 
  • виявити стан залученості жінок як студенток до ВВНЗ і військових ліцеїв в Україні;
  • зрозуміти позитивний і негативний досвід вступу і навчання жінок у ВВНЗ і військових ліцеях в Україні;
  • сформулювати рекомендації задля покращення доступу жінок до ВВНЗ і військових ліцеїв в Україні і забезпечення ґендерної рівності в системі вищої освіти України.

 

Невидимий батальйон 5.0

«Невидимий батальйон 5.0: Моніторинг рекомендацій і результатів досліджень із циклу «Невидимий батальйон»

Тривалість: 2022 – 2023

Дослідження було виконано у межах проєкту НАКО «Просування гендерної рівності в ЗСУ». 

Мета дослідження – за допомогою моніторингу з’ясувати успіхи та виклики рекомендацій і результатів досліджень із циклу «Невидимий батальйон» (1.0, 2.0, 3.0). 

У дослідженні розглянуті такі теми: 

1) становище жінок і гендерна рівність у військовій сфері;

2) становище ветеранок в українському суспільстві і гендерна чутливість ветеранської політики;

3) сексуальні домагання у військовій сфері в Україні.

 Дослідження містить аналітику щодо змін у цих питаннях від 2014-2015 року дотепер та рекомендації для ключових акторів. 

Якщо бажаєте долучитись до нас на волонтерських засадах або підтримати фінансово статутну діяльність організації, оберіть відповідне поле нижче

Контакти